Krize se na Pováží podepsala i pod pokles prodeje zábavní pyrotechniky

Hospodářská a finanční krize se negativně podepsala i pod prodej zábavní pyrotechniky. Vyplývá to z vyjádření některých prodejců na středním Pováží. Podle jednoho z nich – Milana Zelenáka z Považské Bystrice je pokles prodeje oproti loňskému roku citelný.

„Nevím jak v jiných regionech Slovenska, ale na Pováží kupují lidé důležitější věci, jako je zábavní pyrotechnika. Pod pokles prodeje se podepsalo i přijetí obecně závazného nařízení (VZN), které časově omezuje používání pyrotechniky,“ řekl TASR s tím, že prodejci stále věří, že gro zákazníků si přijde pyrotechniku ​​koupit těsně před Vánocemi a Silvestrem.

Nákupní ceny od velkoobchodů se podle Zelenáka v porovnání s loňským rokem nezměnily, ale poukázal na obrovské, nejednou až stoprocentní rozdíly v cenách stejného zboží u různých maloobchodních prodejců. „Záleží to na tom, zda je to pro prodejce hlavní činnost, nebo jen doplněk podnikání, stejně jako na lokalizaci prodejního místa a výši nájmu. To vše může způsobit až dvojnásobný nárůst ceny,“ dodal.

Používání zábavní pyrotechniky bylo terčem kritiky zejména ze strany majitelů psů a dříve narozené části populace. Naopak, pro teenagery je oblíbeným způsobem zábavy.

Některá slovenská města si na svém území uzákonila časová omezení používání pyrotechniky. Podle VZN města Považská Bystrica je zakázáno používat všechny druhy pyrotechnických výrobků na všech veřejných prostranstvích města s výjimkou 1. ledna a 31. prosince. Výjimku na jiný termín může povolit jen primátor města. Za porušení tohoto nařízení může zaplatit fyzická osoba pokutu 33 eur (994 Kč), právnická osoba může dostat pokutu do výše 6638 eur (200.000 Kč).

Podle náčelníka považskobystrické městské policie Miroslava Hepnera se situace v používání zábavní pyrotechniky ve městě rapidně zlepšila. Přispělo k tomu nejen přijaté VZN, ale také masivní osvětová kampaň městské policie v základních a středních školách.

Nejnovější články

Další články autora