Zrušení konkurzu SkyEurope by bylo podle právníků předčasné

Návrh správce nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope Airlines, a.s. Ľubomíra Bugáňa na zrušení konkurzu zkrachovalého dopravce považuje Advokátní kancelář Bizoň & Partners, s.r.o. z Bratislavy za předčasný.

Bude se proto domáhat, aby soud tento návrh nepřijal. Dosavadní průběh konkurzního řízení SkyEurope považuje advokátní kancelář za zmatečný a ohrožující uspokojení zákazníků, kteří si koupili 280 tisíc neodlétaných letenek, ale i zaměstnanců dopravce a všech ostatních věřitelů. Advokátní kancelář se znepokojením sleduje okolnosti, za jakých se vede konkurzní řízení.

„Podle záznamu z policejního výslechu ze 17. prosince finanční ředitel SkyEurope Airlinies Nikolaos Manoudakis odhadl, že 10 milionů eur, které zákazníci do konce srpna 2009 zaplatili za neodlétané letenky, se může nacházet v italské společnosti Carta Si, která tyto peníze dosud nestihla. na účet banky Veneto,“ informoval v pátek agenturu SITA advokát Juraj Bizoň z Advokátní kanceláře Bizoň & Partners.

Původně prováděla karetní transakce společnost E-Clear, která však byla managementem SkyEurope Airlinies podle vyjádření jejího finančního ředitele vyměněna z důvodu její pomalosti. Tyto transakce totiž v minulosti někdy trvaly až 20 dní. Advokátní kancelář jako konkurzní věřitel konstatuje, že správce konkurzní podstaty nezařadil do soupisu majetku úpadce tuto pohledávku vůči Carta Si.

„Z dosavadního průběhu konkurzního řízení se ukazuje, že SkyEurope nepředložila správci zákonem vyžadovaný seznam majetku úpadce. Z toho usuzujeme, že veškerý majetek společnosti SkyEurope dosud ani nemohl být řádně zjištěn.

Správce SkyEurope navrhl v pondělí Okresnímu soudu Bratislava 1 zrušení konkurzu letecké společnosti, protože výše pohledávek věřitelů je podstatně vyšší než hodnota jejího majetku. „Soud rozhodne po prostudování návrhu a všech dosud předložených důkazů a zjištění, přičemž na rozhodnutí o předmětném návrhu není dána zákonná lhůta,“ uvedl mluvčí Krajského soudu v Bratislavě Pavol Adamčiak. Bugáň uveřejnil v Obchodním věstníku soupis majetku zkrachovalých aerolinií v hodnotě 5,7 milionu. eur.

Správce připravuje i seznam poškozených věřitelů, kteří uplatnili pohledávky. „Lhůta pro vyhotovení seznamu pohledávek uplyne 3. února 2010, my bychom ho rádi měli dokončen do konce prosince 2009. Počet věřitelů se pohybuje řádově v tisících,“ uvedl Bugáň. V úterý 15. prosince uplynula soudem prodloužená původně 30denní lhůta, do kdy měl správce vyhotovit soupis majetku SkyEurope. Správce požádal o prodloužení této lhůty kvůli velkému administrativnímu rozsahu konkurzního řízení.

Okresní soud v Bratislavě vyhlásil konkurz na majetek zadlužené SkyEurope 4. září a zároveň zastavil restrukturalizační řízení na majetek dlužníka. Konkurz byl vyhlášen 9. září. Soud v souvislosti s konkurzem SkyEurope prodloužil lhůtu na vyhotovení konečného seznamu pohledávek věřitelů o 90 dní. Soud rozhodl na základě žádosti nového konkurzního správce zkrachovalých aerolinií o prodloužení lhůty z důvodu enormního počtu přihlášek pohledávek. Správce v žádosti poukázal na skutečnost, že celkový počet přihlášek pohledávek může dosáhnout několika desítek tisíc. Rozhodnutí soudu ze dne 9. října bylo zveřejněno 14. října v Obchodním věstníku.

Nejnovější články

Další články autora