Vyměňte obyčejné žárovky za halogenové, ušetříte

Na první pohled vypadají jako obyčejné žárovky, ve skutečnosti však ušetří až třetinu energie. Jak je to možné? Díky tepelné izolaci přemění až o jednu třetinu energie více na světlo než na teplo. Jejich výhodou je kvalitní světlo a dvojnásobná životnost v porovnání s klasikou.

Úsporné halogenové žárovky jsou na trhu již řadu let, do našich domácností se však zatím příliš nepřepracovaly. Na vině jsou prodejci spotřební elektroniky. Zatímco ve specializovaných prodejnách se svítidly jsou úsporné halogenové žárovky samozřejmostí, v elektroprodejnách je najdete jen příležitostně. Jak jsme měli možnost přesvědčit se při sondování trhu, personál obchodů o takových žárovkách většinou neslyšel. Je to škoda.

Lepší světlo, menší úspora
Pokud jste dosud experimentovali výhradně s úspornými zářivkami vyrábějícími studené světlo, možná jste natrefili na problém s intenzitou osvětlení a jeho kvalitou. To proto, že ne všechny zářivky na trhu dosahují kvality a parametrů udávaných na obalu. Díky standardizovaným paticím jde o univerzální řešení, zářivky však vyžadují otevřená svítidla s kvalitním reflektorem. Atraktivní je úspora energie – dosahuje hranice až 80 procent.

Halogenové úsporné žárovky jsou jiné. Ušetří sice pouze 30 procent energie, kvalita osvětlení však zůstává nedotčena. Popravdě řečeno, ani si nevšimnete, že jste žárovku inovovali halogenovou technologií. Pouze odlesky na nábytkových površích budou jakési svěžejší a lákavější. Stejnou výhodou je, že se vyrábějí se stejnými paticemi jako obyčejné žárovky a vybrat si můžete z několika provedení, která kopírují svět obyčejných žárovek.

Světlo, které na intenzitě neklesá
Technologie halogenových žárovek má ve srovnání s obyčejnými žárovkami velké plus. Možná jste si někdy všimli, že během životnosti žárovky jas jejího světla klesá. To proto, že skleněná baňka se uvnitř postupně znečišťuje tmavým povlakem, který vzniká uvolňováním částeček kovu z wolframového vlákna.

V případě halogenové technologie je intenzita světla po celou dobu životnosti stejná. Inertní plyn zabraňuje tomu, aby uvnitř banky probíhaly chemické změny.

Jak fungují úsporné halogenové žárovky?
V podstatě jde o žárovku v žárovce. Zdrojem světla je tradiční halogenová žárovka, která je uzavřena ve skleněné baňce. Ta je potažena speciální vrstvou, která se postará o to, aby maximum tepla bylo odraženo zpět do vnitřního prostoru.

Znamená to, že méně energie je třeba vyvinout na žhavení ao to vyšší účinnost nastupuje při výrobě světla.

Vnější skleněná baňka je naplněna plynem s dobrými izolačními vlastnostmi, většinou xenonem. Znamená to, že jde o jakési „zateplení“ halogenové žárovky, pro dosažení vyšší efektivnosti. Výsledkem je o málo nižší teplota povrchu než u klasické žárovky.

Jakou životnost mají „halogenové úsporky“?
Výrobci nabízejí dvě různé verze. Levnější dosahuje v průměru 2000 hodinové životnosti, dražší počítá s 5000 provozními hodinami. V praxi to znamená 2 a 5 letou životnost. Narozdíl od úsporných zářivek, které jsou vybaveny elektronickým předřadníkem, u halogenových svítidel nezáleží na tom, kolik svítících cyklů během životnosti absolvují. Možnost stmívání je u všech modelů samozřejmostí.

Jak zvolit správný výkon?
Obecně platí pravidlo, že 28 wattová halogenová úsporka nahradí 40 wattovou žárovku, pro náhradu 60 wattové žárovky postačí 42 wattová úsporná halogenová žárovka.

Recyklaci nevyžadují
Stalo se zvykem, že všechny produkty přispívající k lepší ekologii vyžadují speciální způsob sběru a likvidace. Halogenové žárovky neobsahují žádné nebezpečné prvky, a proto mohou tvořit součást komunálního odpadu stejně jako obyčejné žárovky. Mimo jiné to znamená, že jejich cenu nezvyšuje recyklační poplatek.

Předchozí článekVše začalo u Egypťanů
Další článekVyrobte si domácí šunku

Nejnovější články

Další články autora