Za úspěchem Apple v Číně má být tajná dohoda šéfa firmy

Za úspěchem Apple v Číně je údajně tajná dohoda v hodnotě přibližně 275 miliard USD (244,31 miliardy eur), kterou před lety podepsal generální ředitel Tim Cook, aby pomohl americké společnosti dostat se na čínský trh.

„Tajné“ setkání se podle portálu The Information uskutečnilo ještě v roce 2016.

Memorandum o porozumění
V rozsáhlém článku se uvádí, že Cook osobně lobboval u čínských představitelů, aby navázal užší spojenectví s čínským vedením, s cílem vyřešit zjevně špatnou pověst, kterou měla společnost v asijské zemi.

V roce 2016 čelil Apple v Číně blokádám regulačních úřadů, přičemž do roku 2021 se tatáž země stala druhým největším spotřebitelem produktů Apple, po USA.

Podle článku opakované hrozby vůči Apple Pay, iCloud a App Store přiměly Cooka vícekrát odcestovat do Číny ve snaze dosáhnout urovnání sporů.

Cook nakonec uzavřel „memorandum o porozumění“ mezi Apple a Národní komisí pro rozvoj a reformy, na jehož základě regulátoři povolili Apple přístup na trh za pomoc při rozvoji čínského sektoru technologii. Následovala investice Apple ve výši jedné miliardy USD do společnosti Didi Chuxing, která minulý měsíc oznámila svůj odchod z newyorské burzy.

Od té doby byly všechny regulační žaloby proti Apple postupně staženy a společnosti bylo dovoleno uzavírat důležité obchodní obchody, jakož i školit pracovníky v Číně.

Vyjednávací mistrovství Tima Cooka
Článek také tvrdí, že Apple měl obchodovat s více čínskými výrobci komponent, softwarovými firmami a univerzitami, což přispělo k pozvednutí čínské ekonomiky.

Apple také slíbil investice do maloobchodních prodejen, výzkumných a vývojových zařízení a dalších projektů, které do roku 2021 dosáhly zhruba 275 miliard USD. A pokud dohoda pomůže oběma stranám, bude automaticky prodloužena do roku 2022.

Podle článku je tak koncern Apple závislý na Cookově „komunikačním a vyjednávacím mistrovství při dosahování nových horizontů“.

Vzhledem k tomu, že současný generální ředitel naznačil svou rezignaci během této dekády, zpráva The Information určitě zvýší tlak na Apple, aby našel vhodného nástupce.

Nejnovější články

Další články autora